Tudja, mi az erdőfürdőzés?
A shinrin-yoku egy olyan új technika, mely a természet atmoszféráját használja nyugtató terápiának.
Tükörfordításban a szó annyit tesz, erdőfürdőzés. Úgy vélik, amikor hosszas sétát (2-2,5 órásakat) tesz az ember az erdőben, olyan, mintha megmártózna benne. A japán kormány már az 1980-as években alkotta meg a shinrin-yoku kifejezést, majd hangsúlyozta ennek a szabadidős tevékenységnek az előnyeit.
Az Egyesült Államokba 2012 körül jutott el ennek a híre, mikor az Outside Magazine cikkezett az erdőfürdésről. Napjainkban pedig már üdülők és természeti övezetek kínálnak ilyen erdőjáró lehetőségeket. Egyes szakértők szerint ez a program 30 éven belül olyan népszerű lehet, mint manapság a jóga.
2004-2012 között a japán kormány folyamatosan kísérleteket rendelt meg, melyek az erdőfürdőzést vizsgálták. Az egyik kutatás során a Chiba Egyetem 300 diákot vizsgált meg egy városban és egy erdőben tett séta után. Kirándulás után az alanyoknak alacsonyabb volt a stresszhormon- és a vércukorszintjük, illetve a pulzusszámuk, mint mikor a városban sétáltak. A Kyoto Egyetem kísérletében jóval több ember vett részt. Itt megállapították, hogy az erdei túra után mérséklődött a résztvevők depressziós rátája, kevésbé voltak ellenségesek.
A Nippon Medical School egy kísérlete pedig az egészségre gyakorolt pozitív hatást is kimutatta. Eredményükből kitűnik, azon sejtek, melyek segítenek harcolni a megbetegedések és a rák ellen, magasabb szinten működtek egy erdei séta után – sőt, egy hét elteltével is ezt figyelték meg. A The Washington Post megjegyzi, az egészségügyi előnyök a fitoncidokból (a növények által a bogarak ellen kibocsátott kémiai vegyületek) származnak. Mások szerint viszont pusztán az erdei környezet látványa okozza mindezt.
Egy USA-ban végzett tanulmány megállapította, az erdei séták sokkal jobban kiszellőztetik a fejet, mint a városiak. Továbbá egy európai felmérésből kiderült, az erdei környezetben élő férfiak halálozási rátája 16%-kal alacsonyabb az átlagnál. A természetben eltöltött idő pedig bizonyítottan enyhíti a depressziót, fejleszti a koncentrációs képességet és a kreativitást.
Legnagyobb előnye pedig, hogy nem kell hozzá semmi – csak egy erdő. A zöldellő fákkal körülvett ösvényeken tett pár órás túra után sokkal felszabadultabb az ember, könnyebb utána visszatérni az irodába, jobban lehet koncentrálni.
(via: Huffingtonpost)