A Debrecentől 34 kilométerre fekvő Nyíracsád és a területén található Gúthpuszta
A terület története a 13. századik nyúlik vissza, Árpád-házi Péter király idején Guth és Keled a testőrség parancsnokai voltak s hűségük jeléül kapták ezt a hatalmas birtokot.
Az erdő az Alföld legnagyobb (5175 hektár) egybefüggő erdeje, Nyíradony határában. Ritkaságszámba menő állat és növényvilággal rendelkezik. Híres dámvadállományáról. A dámszarvasok üzekedése és barcogása októberben zajlik, így lehetőségünk adódott ezt a hangot hallani is. Egészen közelinek hangzott. Látni nem láttuk a szarvasokat. A dámbikák barcogó teknőket kaparnak, a tehenek itt keresik fel őket. A gurgulózó, barcogó torokhang a párzási hang.
A gúthi dámszarvas állomány, nemzeti kincs melyre büszkének kell lennünk. Táblák hívják fel a figyelmet az erdő, az állat és növényvilág megóvására. Mi sem indultunk el a hang irányába, hiába szerettem volna látni őket.
Gúthpuszta régebben a Zsuzsi vasút célállomása volt, amikor még az erdőt fakitermelésre használták. Amikor természetvédelmi területnek nyilvánították a térséget, a nyomvonalat felszámolták. Viszont egy mozdonyt kiállítottak az erdőszélen, így azt meg lehet tekinteni. (a megszüntetés 20. évfordulójának az emlékére)
Érintett látnivaló:
- Gúthi templomrom: Nyíradony határában, a Gúti erdőben, a 13. században épült meg a Gutkeled nemzetség, Boldogságos Szűz tiszteletére felszentelt román stílusú monostora. Az egykori egyhajós, sekrestyével ellátott templom megmaradt falrészeit keskeny ablaknyílások tagolják. A festői szépségű, ligetes környezetben álló, romjaiban is romantikus hangulatot árasztó Pusztatemplom a kirándulók kedvelt célpontja.
Megközelíthetőség:
Debrecenből autóval a 471-es közúton, vagy távolsági busszal, vonattal Nyíradonyig, majd onnan gyalog vagy kerékpárral tovább Nyíracsád felé.