A Debrecen és Hajdúböszörmény között található zeleméri templomrom a helyiek egyik kedvelt kirándulóhelye. Nem véletlenül, hiszen a középkori templom maradványa minden év- és napszakban különleges látványt nyújt. A zeleméri templomromhoz egy kényelmes gyalogos vagy kerékpáros túrán juthatunk el.
A zeleméri templom története Szent István király uralkodása idejére vezethető vissza, amikor rendeletbe foglalták, hogy minden tizedik falu építsen egy templomot. Ekkor épülhetett fel az eredeti román stílusú templom. A tatárjárás során a település elnéptelenedett, a középkori templom pedig romba dőlt. A ma is látható templom építése 1310 körül kezdődött. A késő gótikus, egyhajós, fél nyolcszög alakú támpilléres épület szentélye a korábbi templomból maradhatott meg. A török hódítás idején Zelemért kifosztották és felgyújtották, a templom köveit pedig a következő évszázadokban szinte teljesen elhordták. Az eredeti templom körülbelül harminc méter magas templomtornyának mára már csak tizennyolc méternyi csonkja és a templom északi falának egy kis darabja maradt meg, amely 1907 óta műemlék. Az 1930-as évek végén a romokat a romokat feltárták és konzerválták, 2014-ben pedig a templomromot és környékét teljesen felújították. A műemléket fa oszlopokból álló kerítéssel vették körbe, a területet parkosították, pihenőhelyeket és főzőhelyeket alakítottak ki, és felállítottak a domb tövében egy 3 méter magas Szent István szobrot. A templom alatti kunhalom mint helyi jelentőségű természeti érték 1981 óta védett.
Megközelíthetőség:
Debrecen belvárosából 2-es villamossal Doberdó utca végállomásig, majd onnan gyalog tovább a Kartács utcán északra a sárga jelzést követve Józsán át Bodaszőlő felé Zelemérig vagy Debrecen belvárosából kerékpárral a Böszörményi úton Józsáig a kijelölt kerékpárúton, majd Józsán át Bodaszőlő felé haladva Zelemérig.