Fancsikai túra
A Debreceni Erdőspuszták egyik legnépszerűbb kiránduló a Fancsika, ahol halastavak, kilátók, piknikező helyek, túraútvonalak, tájház és arborétum, és persze gyönyörű természeti környezet várja a látogatókat. A Fancsikai terület az Árpád-kori Fancsika faluról kapta a nevét, ahol a 12. század elején kezdtek el letelepedni az őseink. Az 1550-es években több mint kétszázan éltek itt, a törökök azonban 1574-ben elpusztították a települést. Az egykori falu máig megmaradt emléke a középkori templomrom, ami a környéken tett kirándulás egyik kedvelt célpontja. Fancsikára autóbusszal vagy gépkocsival érdemes ellátogatni, majd gyalog folytatni a túrát a környéken érintve a Bánki pihenőközpontot.
Érintett látnivalók:
- Fancsikai-tavak: A Fancsikai tavakat a hetvenes években hozták létre víztározó és horgásztó céljából. Mai napig népszerű kiránduló- és pihenőhely piknikező helyekkel és horgászati lehetőséggel. A tavak gátjai jól járhatóak és szabadon látogathatóak. Számos védett madárfaj, például récék, vöcskök, gémek, szerkők fontos fészkelőhelye, így természetfotósok számára is kedvelt úti cél.
- Bánki pihenőcentrum: Az Erdőspuszták természeti arculatához illő épületben 1982-ben nyitott meg a Bánki pihenőcentrum területén az Erdőspusztai Tájház, melynek kiállításaiban a környék élővilágát ismerhetjük meg. A tájház mellett füvészkert, arborátum, tanösvény és játszótér kínál további felfedeznivalót. A 15 hektáros fűvészkert elsősorban fagyűjteményből, lombos, fenyő- és cserjefélékből áll, 1978-as kialakításakor 1200 fenyő, lomb és cserje csemetéjét ültették el. Az arborétumot 1989-ben hozták létre. Védett környezetének köszönhetően nem csak gondosan ápolt változatos növényzettel, hanem gazdag rovar- és madárvilággal, valamint kisebb gerinces állatokkal, emlősökkel, kétéltűekkel is találkozhatunk itt.
- Fancsikai-templomrom: A Fancsika nevű Árpád-kori falu templomát egy homokdombon találták meg, amelyet az 1920-as években Templomhegy néven ismertek és magánbirtok volt. A területen folytatott ásatások bebizonyították, hogy a falu temploma, temetője és belső telkei a Diószegi úttól délre a nagykiterjedésű homokdombon helyezkedtek el. A történészek szerint a templom már a 12. század közepén állt. Ezt erősítette meg, hogy a már feldúlt sírokból II. Béla (1172-1196) korából származó királyi veretű rézpénz került elő.
Megközelíthetőség:
Debrecenből autóval a 48-as úton Vámospércs felé, majd a fancsikai tavak irányába mutató jelnél jobbra.